خانه آقاجان‌نسب

 

خانه آقاجان نسب

خانه آقاجان نسب مربوط به اواخر دوره قاجار است و در بابل، خیابان مدرس ـ جنب گنجینه بابل واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۶۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی ” آقا جان نسب بابل ” در محله “برج بن” یکی از محلات قدیمی و اعیان نشین شهر بابل قرار داشت.

همچنین، در این محله ” گنجینه بابل ” در حیاط این خانه قرار دارد و همنشینی دو سبک معماری قاججاری و پهلوی اول در مکانی به وسعت هزار مترمربع، این مجموعه را نسبت به سایر خانه های این محله متمایز کرده است .

این مجموعه تاریخی شامل سه خانه جنوبی، شمالی و غربی است .

خانه جنوبی این مجموعه همان شاه نشین این عمارت محسوب شده و معماری کاملا قاجاری دارد. وجود سه دری و پنج دری های مزین به شیشه های رنگی و ساده، پنجره های گره چینی و طاقچه های تماماً گچ کاری شده در تالار و بهارخواب آن همگی شاخصه های سبک معماری قاجاری هستند که در این مجموعه بکار رفته‌است .

در عمارت های شمالی و غربی، وجود پله های بیرونی و همچنین ایوان و ستون‌های پهن که نشانه ای از اقتدار و عظمت است، حکایت از این دارد که در زمان پهلوی اول، الحاقاتی به این دو بنا اضافه شده‌است.

سقف هر سه بنا سفالی است و مصالح بکار رفته در آن شامل آهک، سفال، گچ و آجر چهارگوش است که کاملا با آب و هوای مرطوب شمال ایران سازگاری دارد.

مالک اصلی این خانه فردی به نام “حاج مهدی لاکی” از تجار بابل بوده‌است . در زمان پهلوی اول فردی به نام “عموزاده” که از خوانین بابل بوده، این خانه را از ” لاکی ” خریداری میکند و تا سال ١٣۴٢ که این خانه در اختیار مدرسه اسلامی انصاریه قرار میگیرد، در آن سکونت داشت. سپس بعد از هشت سال “عموزاده” مجدداً خانه را از مدرسه پس میگیرد و در سال ١٣۶۵ فردی به نام “حاج عباس آقاجان نسب “این خانه را از وُراث مرحوم” عموزاده ” خریداری میکند و این خانه از آن زمان به همین نام یعنی ” خانه آقاجان نسب ” شناخته میشود .

نهایتا ًً ، در سال ١٣٧٨ سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفت خانه های تاریخی را تملک کند و این خانه را از خانواده ” آقاجان نسب ” خریداری کرد .

متاسفانه در طول این سالها نه تنهااز این خانه استفاده ای نشد ، حتی مرمتی هم که در آن انجام شده بسیار اندک و ناچیز بوده است . در اوایل سال ١٣٩۶ صندوق حفظ و احیای آثار تاریخی برای واگذاری این مجموعه ، در قالب تشریفات قانونی فراخوان مزایده داد ، که پس از کارشناسی و مطالعات انجام شده کاربری این بنا ” فرهنگی، خدماتی، پذیرایی ” تعیین شد . خانه تاریخی آقا جان نسب پس از طی مراحل قانونی و انجام مزایده در تاریخ نوزدهم مهر ماه سال نود و شش به شرکت “رویان راه نیارش ” به مدیریت آقای نیما پرنفر جهت مرمت و سرمایه گذاری به مدت بیست و پنج سال واگذار گردید. مرمت این بنا توسط شرکت “رویان راه نیارش” در حال انجام است.

 

بهسازی عمارت تاریخی آقاجان نسب بابل

به گزارش تابناک مازندران ، قربانعلی ولی زاده بورا معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان بابل به اتفاق معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری،بخشدار مرکزی و رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری بابل از روند بهسازی و نوسازی عمارت تاریخی آقاجان نسب بازدید کردند.

بر اساس این گزارش، نماینده عالی دولت در شهرستان بابل دراین بازدید برضرورت توجه به حوزه میراثی و تاریخی شهرستان تاکید کرد وافزود:سرمایه گذاری در این حوزه ازفرصت های ارزشمند جهت اشتغال و جذب توریسم می باشد.

ولی زاده تصریح کرد: دستگاههای مرتبط بایدنهایت همکاری را دراین حوزه داشته باشند.

مجموعه آقاجان نسب مربوط به اواخر دوره قاجار است و در بابل، خیابان مدرس ـ جنب گنجینه بابل واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۶۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گفتنی است که برای ترمیم این عمارت تاریخی قریب به ۷ میلیارد تومان هزینه انجام شده است.

گزارش:مهدی رفیعی خبرنگارتابناک بابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *