روستای جلیرود

روستای جلیرود

روستا جلیرود  واقع در دهستان سجادرود ، روستایی است از توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل در استان مازندران ایران .
جلیرود برگرفته از نام جلو رود ( جلوی رود ) می باشد و به سبب قرار گرفتن رودخانه ها و معابر آب در ۴ طرف روستا به این نام شناخته شد .

از روستاهای جنگلی و دورافتاده ی بندپی شرقی می باشد که به طور کامل در میان جنگل های انبوه واقع شده است . این روستا در فاصله ی تقریبی ۷ کیلومتری از مرکز بخش بندپی شرقی قرار دارد و راه ارتباطی این روستا با دیگر روستاها ، جاده ی فرعی سه کیلومتری داخل روستاست که آن را از جاده ی اصلی گلیا-فیروزجاه جدا ساخته است.

روستای جلیرود ۲۸ خانوار و حدود ۷۰ نفر جمعیت دارد. تمامی اهالی این روستا از تبار ادبی از طایفه بزرگ فیروزجائی می باشند.روستاهای همجوار جلیرود روستای افراسی و کمانچوسر می باشند.منبع درآمد اهالی روستا دامداری و کشاورزی است .

امکانات این روستا شامل برق و یک جاده ی خاکی می باشد. شبکه ارتباطی سرتاسر روستا خط تلفن همراه روستایی مخابرات بندپی ( کوبایل ) می باشد و این روستا از دسترسی به خط تلفن ثابت شرکت مخابرات و مدرسه محروم می باشد.محل تامین آب آشامیدنی روستائیان ، چشمه های آب داخل روستا است که تمامی اهالی به طور مشترک از آن استفاده می کنند و این نکته نیز قابل ذکر است که بنابر گفته های اهالی روستا ، آبرسانی به این روستا در طرحی که برای آب رسانی به روستاهای درازکش ، کمانچوسر و… در حال انجام می باشد ، در دستور کار است و به زودی اهالی این روستا از آب لوله کشی بهره مند خواهند شد. این روستا در سال ۱۳۷۵ به برق مجهز شد.

 

یک دیدگاه برای “روستای جلیرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *