موقعیت جغرافیایی بابل

موقعیت جغرافیایی بابل

بابل تقریبادر ۴۵ کیلومتری شمال غربی ساری و ۲۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران در استان مازندران واقع شده است . بابل حدود ۲ مترازسطح دریاهای آزادپایین تراست . جمعیت آن درسرشماری سال ۸۵ برابربا ۲۰۱٬۳۳۵ نفربوده‌ است .

بابل یکی از شهرستان های مرکزی استان است که از شمال به شهرستان بابلسر، از مشرق به شهرستان های قائم شهر و سوادکوه، از مغرب به شهرستان آمل و از جنوب به کوهپایه ها و دامنه های شمالی رشته کوه های البرز محدود می شود.

 

موقعیت جغرافیایی :

طول : ۵۲ درجه و ۴۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه

عرض : ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه و ۱۰ ثانیه

مساحت شهر ۱۴۳۱کیلومتر

قبله : از جنوب به سمت مغرب حدود ۴۰ درجه

 

آب و هوا از ویژگی های اقلیمی این منطقه که مشابه آن نه فقط در قسمت های دیگر ایران بلکه در اغلب کشور های آسیا هم مشاهده نشده است ، عبارت اند از :

بارش های جوی که خصوصا در فصل های خنک شدت می یابند .

درجه حرارت نسبتا ملایم درفصل زمستان و گرم درفصل تابستان

کمی اختلاف درجه حرارت سالانه

آب و هوای شهرستان بابل را میتوان به دو نوع تقسیم کرد :

آب و هوای کوهستانی

آب و هوای مناطق جلگه ای

 

بادهای محلی معروف بابل عبارتند از :  سورتوک ، ازسیبری درزمستان ،بادخوش اباد ، دره نور، اوزروا، گیل وا، بادسام دراین شهر می وزد.

 

مهتمرین رودخانه ها :

بابلرود: از کوههای سواد کوه سرچشمه میگیرد و شاخه مهم آن سجادرود است .این رود ۷۸ کیلومتر طول دارد که بعد از آبیاری شالیزای های بابل در بابلسر به دریای خزرمی ریزد .

 

ناهمواریها:

شهرستان بابل از دوبخش جلگه ای وکوهستانی تشکیل شده است :

الف: بخش جلگه ای – شامل نواحی مرکزی وشمالی شهرستان بابل است .که از عقب نشینی دریا وتراکم رسوبات رودخانه های دامنه شمالی البرز به وجود آمده است .

ب: بخش کوهستانی بابل دارای جنگل های انبوه پهن برگ است که درختان آن بیشتر از نوع درختان ممرز وانجیلی است . مراتع این شهرستان درارتفاعات بلند ومناطق جنگلی گسترش دارند .

بابل یکی از شهرهای مرکزی استان مازندران است که از شمال به شهرستان بابلسر – ازشرق به شهرستانهای قائم شهر وسوادکوه و از مغرب به شهرستان آمل و ازجنوب به کوهپایه ها و دامنه های شمالی رشته کوههای البرز محدود میشود و ۱۵۸۷ کیلومتر مربع وسعت دارد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *