بزچفت

پارک جنگلی بِزچفت

پارک جنگلی بابلکنار معروف بِزچفت با داشتن مساحتی بالغ بر ۷۶۰ هکتار یکی ازبهترین مناطق گردشگری کشور ازسوی معاون توسعه ی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری معرفی شده است . این پارک زیبا درمحدوده جنگلی روستای درونکلای شرقی قرار دارد . دراین پارک به دلیل وجود دهکده ای زیبا درآن به پارک جنگلی بزچفت نیز شهرت پیداه کرده است.
از نظر جغرافیایی بخش بابلکنار به دوقسمت جلگه ای و جنگلی تقسیم میشود که جلگه ای در شمال و جنگلی در قسمت جنوبی بخش قرار دارد. بِزچفت یکی از انبارهای ذخیره گاهی ژنتیکی است که درای ۱۵۰ پوشش گیاهی بومی درختی و بوته ای که معروف ترین آنها راش ، بلوط ، شمشاد ، توسکا ، نارون و زبان گنجشک را میتوان نام برد قرار دارد ، که به آنان جنگل های فسیلی و هیرکانی گفته میشود که زیست گیاه شناسان ازاین جنگل ها به موزه های طبیعی یا فسیل زنده یاد میکنند زیرا قدمت بعضی از این گونه ها به دوران دایناسور ها میرسد .

 

بزچفت
بزچفت

 

البته قابل ذکر است که نباید حیات وحش زیبا بخصوص وجود بزهای کوهی این جنگل را در مقابل مراقبت از این جنگل از خاطر برد .

پارک جنگلی بابلکنار دارای چشمه های زیبا و خروشان ، درختانی سرسبزو تنومند است همچنین میوه های وحشی خوش طعم ، و زیبایی کم نظیرش سالانه در فصل های مختلف مسافران زیادی را در اغوش سبز خود جای میدهد . این پارک با داشتن امکاناتی نظیر راه و جاده ای هموار و اسفالت ، وسایل بازی کودکان ، آبخوری های بهداشتی،الاچیق،نمازخانه،سرویس های بهداشتی ، سوپرمارکت ، چراغ های برق و امکانات دیگر لحظاتی ارام ، راحت وخوشی را برای مسافران به ارمغان میاورد . این جنگل زیبا به دلیل پوشش گیاهی خاص خود نه تنها در فصل بهار و تابستان بلکه در فصل های دیگر سال نیز مهیمانان خود را داراست هنگامی که انان محو تماشای زیبایی های قدرت خداوند میشوند دیگر سرما و گرما کمترین اهمیتی ندارد وتنها بودن و لذت بردن از لحظه است که مهم تلقی میشود .

دومسیر برای رسیدن به پارک جنگلی بابلکنار وجود دارد :

۱_ازتهران اگه از جاده ی فیروزکوه بیایید به قائمشهر و بعد به بابل میرسید و از بابل -فلکله شهید کارگر-جادهی گنج افروز -بعداز ۲۲ کیلومتر سمت چپ تابلوی پارک جنگلی بابلکنار (بزچفت)نمایان است .

۲_ازجادهید هراز مستقیم به بابل -میدان ولایت (شیرخورشید)- خیابان زن بار فروش-میدان دانشگاه (دست راست)-جاده ی گنج افروز-بعداز ۲۲ کیلومتر سمت چپ تابلوی پارک جنگلی بابلکنار (بزچفت) نمایان است .

 

 2 دیدگاه برای “پارک جنگلی بِزچفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *