روستای فیروزجاه (پریجا)

روستای فیروزجاه -پریجا

فیروزجاه :

روستای فیروزجاه (پریجا) از روستاهای زیبا و بکر منطقه بندپی شرقی می باشد.

نام این روستا شاید برگرفته از نام « فیروزشاهی » باشد که در زمان های گذشته بر این منطقه حکومت می کرده است.

پریجا نام قدیمی این روستا می باشد که بعدها به فیروزجاه تغییر یافت و اهالی آن که از گذشته با پسوند پریجائی شناخته می شدند ، امروزه نیز با پسوند فیروزجائی شناسائی می شوند ، در هر حال نکته مهم اینجاست که این دو کلمه و کلماتی مشابه همانند:

فیروزجاه،فیروزجاهی،فیروزجایی،پریجائی و… که امروزه پسوند برخی از اهالی بندپی می باشد از زیر شاخه کلمه فیروزجاه (پریجاه) می باشند و افرادی با این پسوند جزء اهالی این روستا می باشند یا این که اصالت آنها به فیروزجاه بر می گردد.

این منطقه از دو بخش سیار و ثابت تشکیل شده است.

بخش ثابت آن در گذشته بیشتر محل سکونت روحانیون و افراد بالا مرتبه و مورد احترام بوده است.

و قسمت سیار آن نیز محل سکونت کسانی بود که به شیوه ییلاق و قشلاق در جنگلهای بندپی زندگی می کردند و در نواحی مختلف پراکنده شدند.

اهالی فیروزجاه افرادی مهربان و خونگرم هستند و بنابر ویژگی های خلقی و شخصیتی شان آنان را به طایفه هایی همچون ادبون ، شال تبار ، گاوزن ، گرون ، تکون و …. تقسیم بندی کردند.

ییلاق فیروزجائی ها شیخ موسی ، شالینگچال ، لهه ، کریوش و . . . هستند و حاج شیخ موسی ، از بزگان علم و دین در بندپی برای فیروزجائی ها همانند تمامی اهالی بندپی مورد احترام فروانی است.

روستای فیروزجاه (پریجا)

روستای فیروزجاه :

همانطور که در بالا ذکر شد روستای فیروزجاه (پریجا) از روستاهای زیبا و بکر منطقه بندپی شرقی می باشد که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری از مرکز بخش بندپی شرقی یعنی شهر گلوگاه قرار دارد.

این روستا با طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای بسیار دلنشینی که دارد سکونتگاه فیروزجائی ها می باشد که در حدود روستاهای آری و ویتله و در دل جنگل های انبوه بندپی قرار گرفته است.

ساکنین این روستا عموما فیروزجائی ها هستند. این روستا دارای امکاناتی از قبیل جاده آسفالته ، برق ، تلفن ثابت و همچنین آب آشامیدنی می باشد.

شغل اصلی اهالی روستا دامداری و کشاورزی می باشد اما در سالهای اخیر برخی از جوانان روستا برای کسب علم و همچنین یافتن شغل به شهرها مهاجرت کرده اند اما هنوز ساکنین این روستا تعداد چشم گیری می باشند.

فیروزجاه دارای یک مدرسه ابتدایی و راهنمایی می باشد اما از دبیرستان محروم است و بچه های روستا برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان یا به دبیرستان شبانه روزی ویتله می روند یا به روستاها و شهرهای حوزه سجادرود می آیند.

بچه های فیروزجاه از نظر علم و دانش در مرتبه ی بالایی قرار دارند و بیشتر بچه های کنکوری آن در دانشگاه های سراسری و معتبر درس خوانده و می خوانند و در سالهای اخیر نیز در صدر جدول رتبه های برتر کنکور نام فیروزجاه زیاد دیده می شود.

فیروزجاه در مسیر روستاهای بالادست سماکوش محله ، گاوزن محله و ییلاقات بندپی قرار دارد.

 

روستای فیروزجاه
آقا مار

 

مقبره « آقا مار » (مادر حاج شیخ موسی) در این روستا قرار دارد و برای اهالی روستا بسیار مورد احترام است.

این روستا آرامگاه چند تن از شهدای ۸ سال دفاع مقدس و همچنین آرامگاه یک شهید گمنام نیز می باشد.

 

روستای فیروزجاه
آقا مار

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *